Strefa dorośli



Seks i antykoncepcja

Antykoncepcja

Współczesny przemysł farmaceutyczny dostarcza wielu metod antykoncepcji, należy jednak pamiętać, że nie wszystkie są wskazane w przypadku osób z wadami serca – z uwagi na ryzyko, jakie niesie ze sobą ich stosowanie. Młoda osoba pragnąca rozpocząć aktywne życie seksualne powinna w pierwszej kolejności zasięgnąć porady kardiologa na temat ewentualnych ograniczeń. Kolejnym krokiem w przypadku kobiet (gdyż to ich dotyczy większość proponowanych metod antykoncepcyjnych) jest konsultacja z lekarzem ginekologiem, który uwzględniając jej schorzenie, opinię lekarza kardiologa, a także preferencje samej pacjentki zaproponuje najbardziej optymalne metody.

Wyróżniamy trzy główne rodzaje antykoncepcji: naturalną, barierową i hormonalną. Metoda naturalna opiera się na obserwacji cyklu miesięcznego kobiety i określaniu na tej podstawie dni płodnych. Druga z wymienionych – metoda barierowa – polega na stosowaniu różnego rodzaju przeszkód dla wniknięcia plemników do jajowodów lub dla zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Antykoncepcja hormonalna polega na dostarczaniu organizmowi dodatkowych hormonów płciowych i sterowanej zmianie naturalnej równowagi między estrogenami i progesteronem.

Najważniejsze zasady dotyczące naturalnych metod antykoncepcji:

  1. Przy założeniu najczęściej występujących, regularnych 28-dniowych cykli miesięcznych, okres największej płodności i związane z nim ryzyko zajścia w ciążę przypada na 9.–18. dzień cyklu (metoda rytmu płciowego).
  2. Cechą wysokiej płodności jest obecność charakterystycznego śluzu szyjki macicy, jest on przejrzysty, zbliżony konsystencją do białka jaja kurzego (metoda Billingsa).
  3. Stosując regularnie metodę termiczną, polegającą na codziennym pomiarze podstawowej temperatury ciała w momencie jej wzrostu o ok. 0,4 stopnia od temperatury podstawowej, utrzymującego się dłużej niż 4 dni, uważa się, że owulacja miała już miejsce i zapłodnienie nie jest możliwe (metoda termiczna).


W metodzie barierowej stosuje się prezerwatywy, kapturki naszyjkowe oraz wkładki wewnątrzmaciczne. Różny jest jednak stopień bezpieczeństwa ich stosowania u osób z wadami serca. Najczęściej używane wśród osób rozpoczynających współżycie środki barierowe, takie jak prezerwatywy, są bezpieczne dla organizmu zarówno mężczyzny jak i kobiety, jednak niosą ze sobą stosunkowo duże ryzyko zapłodnienia, nawet przy bardzo ostrożnym ich stosowaniu. Podobnie jak metody naturalne nie są więc polecane dla kobiet, w przypadku których ciąża jest szczególnie przeciwwskazana, mogą być za to bezpieczną (z uwagi na stan układu krążenia) metodą antykoncepcji w grupie kobiet, których stan zdrowia nie ogranicza możliwości posiadania dziecka.

Prezerwatywy oraz wkładki wewnątrzmaciczne same w sobie nie stanowią zagrożenia, poza faktem, że wkładki zwiększają ryzyko zakażeń i uszkodzenia błony śluzowej dróg rodnych, co wiąże się z pewnym wzrostem ryzyka infekcyjnego zapalenia wsierdzia.

Inaczej jest w przypadku metod hormonalnych, ponieważ dodatkowe hormony nie tylko zapobiegają ciąży, ale też wywołują szereg zmian w całym organizmie. Powodują na przykład duże zmiany w układzie krzepnięcia, co wiąże się z ryzykiem powikłań zakrzepowo-zatorowych, dlatego też środki te są wyraźnie przeciwwskazane u osób z tendencją do tego typu zaburzeń, u pacjentek z nadciśnieniem płucnym i złożonymi wadami serca. Metody hormonalne opierają się na różnych formach suplementacji hormonów płciowych w postaci: tabletek, plastrów, iniekcji podskórnych lub domięśniowych, czy też krążków dopochwowych – wszystkie zawierają określone dawki substancji hormonalnych, które w zasadzie uniemożliwiają zapłodnienie. Istotnym jest fakt, że przeciwwskazane są głównie preparaty o charakterze złożonym, natomiast środki zawierające jedynie progesteron mogą być w niektórych przypadkach dopuszczone w wielu przypadkach u kobiet z wadą serca.

Trzeba również pamiętać, że niektóre preparaty zawierające progesteron wpływają na działanie leku o nazwie Tracleer, zawierającego bosentan i stosowanego w terapii nadciśnienia płucnego. W poniższej tabeli przedstawione są zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, jednak stosowanie antykoncepcji hormonalnej u kobiet z wadami serca w każdym przypadku należy bezwzględnie skonsultować z kardiologiem.

Złożona antykoncepcja hormonalna jest przeciwwskazana w określonych przypadkach wad serca (według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia)


Bezwzględne przeciwwskazanie:

  • posiadanie mechanicznej zastawki serca

  • nadciśnienie płucne

  • krążenie Fontana

  • kardiomiopatia rozstrzeniowa

  • wrodzone sinicze wady serca

  • choroba niedokrwienna serca

  • choroba Kawasaki

 

Stosowanie dopuszczalne w wyjątkowych okolicznościach i pod szczególnym nadzorem:

  • powiększenie lewego przedsionka

  • przedsionkowe zaburzenia rytmu serca

  • nieskorygowane ASD

 

Stosowanie dopuszczalne pod kontrolą lekarza:

  • posiadanie biologicznej zastawki serca

  • umiarkowane wady zastawki mitralnej lub aortalnej

  • arytmie (z wyłączeniem migotania lub trzepotania przedsionków)

  • nieskomplikowane przypadki zespołu Marfana

  • kardiomiopatia przerostowa

  • wady serca inne niż wymienione w dwóch powyższych kategoriach, niewielkie ubytki międzykomorowe

 

Stosowanie nieograniczone:

  • niewielkie wady zastawkowe

  • wypadanie płatka zastawki mitralnej

  • nieskomplikowane wady wrodzone, całkowicie skorygowane w dzieciństwie oraz przebiegające bez komplikacji odległych



W wyjątkowych okolicznościach, gdy ciąża może istotnie zagrażać życiu kobiety w związku z posiadaną przez nią wadą serca, niektóre kraje jako bezpieczną lecz nieodwracalną metodę antykoncepcji proponują wykonanie zabiegu sterylizacji. Polega ona na podwiązaniu jajowodów i jest zabiegiem trwałym, wykonywanym metodą laparoskopową z odpowiednim zabezpieczeniem. Zabieg ten budzi wiele kontrowersji – zwłaszcza, że kobietom z bardzo dużym ryzykiem zgonu w trakcie ciąży lub porodu w związku z posiadaną przez nie wadą serca zdarza się bez istotnych powikłań urodzić zdrowe dziecko. Zawsze należy jednak mieć na uwadze, czy mniejszą szkodą jest wykonać ten zabieg, czy w przyszłości być narażonym na konieczność podjęcia decyzji o ewentualnym przerwaniu ciąży, bądź próbie jej utrzymania mimo ewentualnych konsekwencji zdrowotnych i realnego stanu zagrożenia życia.
Dlatego też każda dojrzewająca młoda kobieta przed rozpoczęciem aktywności seksualnej powinna udać się na wizytę do kardiologa, a następnie do ginekologa, w celu uświadomienia sobie stopnia ryzyka, jakie może jej towarzyszyć w związku z potencjalną ciążą, oraz określenia dopuszczalnych w jej przypadku bezpiecznych metod antykoncepcji.

Autor: Aleksandra Lignar-Czyż
Źródło: „Moje dziecko ma wadę serca”
pod red.: prof. E. Malca, dr hab. K. Januszewskiej, M. Pawłowskiej