Strefa dorośli



Sport

Kiedy zachować szczególną ostrożność

Szczególną ostrożność należy zachować, jeśli po operacjach pacjenci przyjmują leki przeciwzakrzepowe (np. w przypadku sztucznych zastawek serca). Nie należy wówczas uprawiać dyscyplin kontaktowych, podczas których osoba będzie narażona na urazy mogące powodować krwawienia.

Grupą zwiększonego ryzyka są także osoby z wszczepionym stymulatorem serca. Powinny one unikać takiej aktywności fizycznej, podczas której stymulator może zostać uszkodzony. System stymulatora wszyty jest stosunkowo płytko pod skórą, dlatego w sporcie kontaktowym narażony jest na uszkodzenie.

Osoby z istotnymi zaburzeniami rytmu serca, mogącymi powodować omdlenia, powinny bezwzględnie zrezygnować z pływania, wspinaczki, jazdy konnej i innych aktywności fizycznych, w których nagła utrata przytomności może doprowadzić do poważnego w skutkach wypadku z powodu warunków, w jakich uprawiany jest sport (przebywanie w wodzie lub na wysokości).
Jazda na nartach powinna odbywać się w terenie do wysokości 1.500–2.000 m n.p.m., ponieważ powyżej 2.000 m n.p.m. obniża się ciśnienie cząsteczkowe tlenu.

Autor: Monika Bystrzyńska
Źródło: „Moje dziecko ma wadę serca”
pod red.: prof. E. Malca, dr hab. K. Januszewskiej, M. Pawłowskiej