Strefa dorośli



Ciąża

Poród

U wielu pacjentek z wrodzonymi wadami serca dąży się do porodu siłami natury, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia infekcji i zakrzepów u matki. Matki po porodzie naturalnym z reguły natychmiast odzyskują siły. Dla donoszonego dziecka poród siłami natury oznacza prawidłowe dostosowanie płuc do otaczającego środowiska.
Jednak w niektórych sytuacjach (np. wcześniactwo dziecka, poszerzona aorta u matki, wysokie dawki leków przeciwzakrzepowych i związane z nimi ryzyko krwawienia) korzystniejszy dla pacjentki jest poród poprzez cięcie cesarskie. Poród z ciąży wysokiego ryzyka powinien odbywać się w wyspecjalizowanym ośrodku.
Podczas połogu kobiety powinny pozostawać nadal pod fachową opieką, ponieważ w fazie regeneracji dochodzi do kolejnych zmian w gospodarce hormonalnej i w układzie krążenia.

Ciąża – przeważnie możliwa, ale – zaplanowana!

Ciąża jest dla kobiet z wadami serca szczególnym wyzwaniem. Najważniejsze, aby ją wcześniej szczegółowo zaplanować oraz zadbać o opiekę zespołu specjalistów dla bezpieczeństwa matki i dziecka. Dzięki temu dla wielu kobiet z wadami serca pragnienie posiadania dziecka może się spełnić.


Autor: dr Renate Schmidt; tłum. Monika Bystrzyńska
Źródło: „Moje dziecko ma wadę serca”
pod red.: prof. E. Malca, dr hab. K. Januszewskiej, M. Pawłowskiej