Strefa dorośli



Sport

Procesy zachodzące w sercu i w układzie krążenia podczas zwiększonego wysiłku

Podczas wysiłku fizycznego serce i układ krwionośny pracują bardziej intensywnie. Serce przyspiesza swą czynność i zwiększa siłę skurczu dopasowując się do zwiększonego zapotrzebowania organizmu na tlen, a my przyspieszamy nasz oddech.

Aktywność fizyczna prowadzi do obciążeń statycznych i/lub dynamicznych. Podczas obciążeń dynamicznych serce bije szybciej i zwiększa objętość pompowanej krwi. Aby mogło wykonać tę pracę bez przeszkód, drogi odpływu krwi z serca i drogi napływu nie mogą być zwężone. Obciążenia statyczne spowodowane są naprężaniem mięśni i utrzymywaniem napięcia przez dłuższy czas, co prowadzi do znacznego zwiększenia ciśnienia krwi, a co za tym idzie znacznego obciążenia układu krwionośnego.

W większości dyscyplin sportowych obciążenia statyczne mieszają się z dynamicznymi. Jednak w sportach siłowych (np. podnoszenie ciężarów, kulturystyka) zdecydowanie przeważają obciążenia statyczne, które są osób z wadami serca niewskazane.

Tlen potrzebny mięśniom do uzyskania energii podczas zwiększonej aktywności fizycznej, potrzebny jest także sercu, które napędza ten mechanizm. Podczas wysiłku ważne jest, aby przepływ krwi przez naczynia wieńcowe nie był utrudniony, gdyż od ilości tlenu dostarczonego do mięśnia sercowego zależy, jaki będzie maksymalny poziom osiąganego wysiłku.
Osoby z ograniczoną wydolnością krążeniową, np. po korekcie wady serca w postaci niedorozwoju lewego serca, będą często wykazywały brak adekwatnego wzrostu tętna i wzrostu pojemności minutowej serca (ilości pompowanej krwi na minutę) w stosunku do wzmożonego wysiłku, dlatego będą się szybciej męczyć podczas wysiłku.

Autor: Monika Bystrzyńska
Źródło: „Moje dziecko ma wadę serca”
pod red.: prof. E. Malca, dr hab. K. Januszewskiej, M. Pawłowskiej