Strefa rodzica



Przygotowanie do operacji

Zalecenia przed zabiegiem

Dziecko przed operacją musi pozostawać na czczo, tj. w ciągu ostatnich 6 godzin nie może nic jeść ani pić. Jednak nie powinno się tego czasu nadmiernie wydłużać. Pojenie (małymi porcjami) wodą, wodą z cukrem, lekką herbatką można kontynuować do 2 godzin przed zabiegiem, a karmienie piersią do 4 godzin. Dzieci zaplanowane do porannej sesji operacyjnej zazwyczaj nie jedzą od kolacji, niemowlęta nie jedzą od północy, podobnie noworodki mające przerwę nocną w karmieniu. Pozostałe noworodki otrzymują ostatni posiłek około 3:00 godziny w nocy lub zgodnie z indywidualnym zaleceniem. Mniejsze dzieci otrzymują dodatkowo kroplówkę (płyny drogą dożylną, mające pokryć ich zapotrzebowanie płynowe).

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących godziny karmienia i pojenia, należy je zawsze zgłosić personelowi medycznemu. Nie wolno na własną rękę podawać dziecku pokarmu lub płynu, ponieważ grozi to zachłyśnięciem się dziecka podczas znieczulenia.
Jeżeli dziecko ma problemy z jedzeniem, męczy się, ulewa pokarm, wymiotuje, należy koniecznie poinformować o tym anestezjologa, aby ustalić indywidualny sposób postępowania.

Dzień przed operacją dziecko dostaje zazwyczaj lek o działaniu przeczyszczającym lub zleca się wykonanie lewatywy. Ponadto w okresie okołooperacyjnym otrzymuje leki, których uboczne działanie polega na hamowaniu ruchów jelit. Wlew doodbytniczy ma ułatwić oddawanie stolca we wczesnym okresie pooperacyjnym i zapobiec powstawaniu kamieni kałowych.

Dziecko przygotowywane do operacji powinno mieć przynajmniej jedno wejście dożylne (kaniulę w żyle obwodowej, tzw. wenflon) do podania pierwszych leków znieczulających na bloku operacyjnym.

W rozmowie z anestezjologiem należy poinformować o wszystkich lekach, które dziecko przyjmuje – na stałe (przewlekle) lub okresowo, pamiętając również o preparatach ziołowych, np. medycyny naturalnej.

Źródło: „Moje dziecko ma wadę serca”
pod red.: prof. E. Malca, dr hab. K. Januszewskiej, M. Pawłowskiej