Strefa rodzica



Wakacje i podróże

Wybór środka transportu

W zasadzie wszystkie formy transportu są dozwolone, o ile lekarz prowadzący nie wprowadzi wyraźnych zakazów.

Podróżowanie samolotem powinno zostać omówione z kardiologiem, szczególnie w przypadku dzieci z zaburzeniami rytmu serca i wszczepionymi stymulatorami oraz dzieci z sinicą. Ze względu na to, iż ciśnienie cząstkowe tlenu w kabinie samolotu jest zmniejszone, a oddziaływanie klimatyzacji wysusza powietrze i może w szybkim tempie doprowadzić do niebezpiecznego, zwłaszcza w przypadku siniczych wad serca, odwodnienia organizmu i ryzyka zakrzepów, kardiolog może np. poradzić przyjęcie zwiększonej dawki leku przeciwzakrzepowego. Należy unikać wielogodzinnego bezruchu i podawać dzieciom duże ilości płynów w trakcie lotu.

Wakacje i podroze 5

Podróżować można samochodem, ale też samolotem

Dzieci z wszczepionymi rozrusznikami serca po okazaniu karty identyfikacyjnej stymulatora nie przechodzą na lotnisku przez bramki kontrolne z wykrywaczami metalu, gdyż nie ma stuprocentowej pewności, że urządzenia te nie zakłócą pracy rozrusznika.

Jeśli wybieramy się na wakacje samochodem, pamiętajmy o postojach. W czasie przerw dziecko powinno zmienić pozycję, pobiegać na zewnątrz. Dzieci z wadami serca nie powinny wybierać się na zorganizowane wycieczki objazdowe, które powodują konieczność spędzania dłuższego czasu w autokarze. Pozostawanie przez dłuższy czas w niezmienionej pozycji prowadzi do zastojów krwi i zwiększa ryzyko powstawania zakrzepów. Dobrze jest zorganizować małym dzieciom, których nóżki podczas podróży nie dotykają podłogi samochodu, coś w rodzaju podnóżka, na którym od czasu do czasu będą mogły oprzeć stopy. Po kilkugodzinnej podróży w pozycji siedzącej bez podpórki, nóżki dziecka mogą zdrętwieć.

Jeśli tylko to możliwe, dobrym wyborem będzie podróż koleją. W przedziale kolejowym pasażerowie mogą swobodnie się poruszać, czego nie zapewnia żaden inny środek transportu. Bardzo wygodna jest też podróż nocą w kolejowym wagonie sypialnym.


Uwaga!

Rodzice, którzy zauważyli jakiekolwiek niepokojące objawy podczas wakacji, np. dziecko zaczyna być coraz bardziej zmęczone, blade lub bardziej niż zwykle sine, ma duszność, bóle głowy i nudności – powinni natychmiast skonsultować się z lekarzem!


Autor: Monika Bystrzyńska
Źródło: „Moje dziecko ma wadę serca”
pod red.: prof. E. Malca, dr hab. K. Januszewskiej, M. Pawłowskiej