Strefa dorośli



Zaburzenia rytmu

Życie ze stymulatorem - często zadawane pytania

Używanie telefonu komórkowego 
Niektórzy operatorzy telefonów komórkowych wydali opracowania na temat możliwego wpływu takich urządzeń na rozruszniki. Podczas rozmowy przez telefon komórkowy powinno się zachowywać odstęp około 25 cm od rozrusznika, tak aby zapobiec zakłóceniom jego pracy. Włączonego telefonu komórkowego  nie powinno się przechowywać w kieszeni bezpośrednio nad wszczepionym stymulatorem.

Podróże samolotem 
Podróże lotnicze nie mają wpływu na rozrusznik. Do tej pory nie ma również dowodów na to, że podczas przechodzenia przez wykrywacze metalu przed odlotem dochodzi do istotnych zakłóceń stymulatora. Legitymację rozrusznika należy nosić zawsze ze sobą i okazać podczas kontroli, tak aby personel lotniska mógł skontrolować dziecko poza zasięgiem detektorów.

Urządzenia zabezpieczające przed kradzieżą
Szczególną ostrożność należy zachować przy bramkach zabezpieczających przed kradzieżą w sklepach –  należy zachować dystans lub szybko się od nich oddalić.

Sprzęt medyczny i badania mające wpływ na rozrusznik
Należy unikać wszystkich urządzeń i metod badań wytwarzających silne pole elektromagnetyczne. Należą do nich m.in. obrazowanie rezonansem magnetycznym, naświetlanie podczas leczenia nowotworów i fale uderzeniowe podczas kruszenia kamieni żółciowych i nerkowych. Podczas poważniejszych operacji używa się elektrokoagulacji w celu zatrzymania krwawienia. Może ona również poważnie zakłócić pracę stymulatora, dlatego w przypadku planowanych operacji zawsze należy poinformować lekarza o posiadaniu wszczepionego rozrusznika serca/defibrylatora.

Urządzenia wytwarzające dużą ilość energii w miejscu pracy/gospodarstwie 
Generatory, transformatory lub np. urządzenia spawalnicze mogą spowodować istotne zakłócenia pracy stymulatora. Aby sprawdzić bezpieczeństwo pracownika, lekarz zakładowy lub rzeczoznawca UDT (Urząd Dozoru Technicznego) mogą zlecić odpowiednie badania i pomiary. 

Przebywanie w saunie
W saunie organizm próbuje utrzymać stałą temperaturę ciała poprzez pocenie się i powstający podczas procesu parowania chłód. Obecność rozrusznika nie wpływa na ten proces, wizyta w saunie jest zatem możliwa z rozrusznikiem, jeśli nie ma ku temu żadnych innych medycznych przeciwwskazań.

Umieranie z rozrusznikiem („Czy mogę umrzeć z rozrusznikiem, czy to urządzenie będzie mnie   podtrzymywało przy życiu?”)
Jeśli serce nie będzie miało już siły i przestanie bić, wówczas ani rozrusznik ani defibrylator nie będą  mogły sztucznie podtrzymywać jego pracy.

Więcej wyjaśnień i informacji w przypadku problemów technicznych udzieli nie tylko lekarz prowadzący, ale również linie serwisowe poszczególnych producentów układów stymulujących.

Autor: dr Anke Kowert; tłum. Monika Bystrzyńska
Źródło: „Moje dziecko ma wadę serca”
pod red.: prof. E. Malca, dr hab. K. Januszewskiej, M. Pawłowskiej