Strefa dorośli



Sport

Niektóre dyscypliny sportowe – lista pomocnicza

Generalna klasyfikacja dyscyplin sportowych jako odpowiednich dla poszczególnych wad serca nie jest możliwa z powodów wyżej już wymienionych.
Poniższa tabela może pomóc w wyjaśnieniu wątpliwości w gabinecie lekarskim, jaka aktywność fizyczna jest szczególnie godna polecenia lub też zabroniona indywidualnie dla każdego dziecka.
Podział ten został uproszczony i należy go rozumieć jako listę dyscyplin uprawianych w formie sportu rekreacyjnego, bez współzawodnictwa, gdyż sport wyczynowy i udział w zawodach sportowych będzie dla osób z wadami serca niemal zawsze niewskazany.

 

Dyscypliny sportowe z niewielkim i średnim obciążeniem organizmu

Dyscypliny sportowe ze znacznym obciążeniem organizmu

Dyscypliny bezkolizyjne z minimalnym ryzykiem odniesienia obrażeń

golf, gra w kręgle, tenis stołowy, siatkówka, lekka gimnastyka (np. gimnastyka z uwzględnieniem wyrównania określonych deficytów w obrębie mięśni, stawów czy wad postawy), taniec, pływanie

biegi na dystans/na czas, tenis ziemny, balet, żeglarstwo, badminton

Dyscypliny kolizyjne ze zwiększonym ryzykiem odniesienia obrażeń

jazda na łyżwach, jazda na nartach/ na desce snowboardowej, jazda konna, jazda na rowerze, jazda na rolkach

piłka nożna, koszykówka, piłka ręczna, hokej, boks, karate, zapasy, wspinaczka, windsurfing, saneczkarstwo, jazda na nartach wodnych, kajakarstwo, wioślarstwo, podnoszenie ciężarów



O ewentualnym dopuszczeniu do uprawiania powyższych dyscyplin w klubach sportowych lub wyczynowo decyduje lekarz sportowy. Zgodę uzyskuje się w przypadku, gdy warunki hemodynamiczne układu krążenia są w normie.

Autor: Monika Bystrzyńska
Źródło: „Moje dziecko ma wadę serca”
pod red.: prof. E. Malca, dr hab. K. Januszewskiej, M. Pawłowskiej