Strefa dorośliWakacje i podróże

Wybór celu i terminu podróży

Na odpoczynek w górach i na narty należy wybrać tereny położone do wysokości 1.500–2.000 m n.p.m., gdyż ciśnienie cząstkowe tlenu powyżej 2.000 m n.p.m. spada. Mniejsza koncentracja tlenu we wdychanym powietrzu uruchamia mechanizmy kompensacyjne w organizmie, które powodują zagęszczenie krwi i obniżenie sprawności fizycznej.

Gdy temperatury są bardzo niskie, pobyt na świeżym powietrzu zimą powinien być przeplatany odpoczynkami w ogrzewanych pomieszczeniach i odpowiednimi ciepłymi posiłkami, żeby nie dopuścić do przemarznęcia.
Wyjazd letnią porą powinien być zaplanowany tak, aby unikać zbyt wysokich temperatur. Upały nawet u zdrowych ludzi doprowadzają w szybkim tempie do przeciążenia krążenia, zmęczenia i odwodnienia organizmu (organizm poci się, chcąc się ochłodzić i traci wodę wraz z elektrolitami).

Klimat nad morzem buduje odporność, powietrze zawiera jod oraz inne składniki wody morskiej, łagodzące objawy alergii oddechowych, astmy i innych schorzeń oskrzelowych. Pamiętać trzeba tylko, że dla osoby z wadą serca optymalny termin podróży nad morze do krajów z tak zwaną gwarancją słonecznej pogody to czas poza sezonem wakacyjnym. Od czerwca do sierpnia lepszym miejscem będzie plaża np. nad Morzem Bałtyckim lub Morzem Północnym.

Ponieważ gorących dni nie da się całkowicie uniknąć, w podróży szczególnie nie wolno zapomnieć o zasadach radzenia sobie z upałem, takich jak: spędzanie czasu w miejscach zacienionych, kiedy słońce jest najwyżej na horyzoncie, picie odpowiednich ilości wody mineralnej, by uzupełniać w organizmie wodę i elektrolity, stosowanie okrycia głowy i okularów słonecznych oraz unikanie długotrwałego nasłonecznienia.

Podczas wakacyjnych spacerów w lesie należy szczególnie uważać na kleszcze i zadbać o właściwe ubranie, gdyż kleszcze mogą przenosić wiele chorób, m.in. boreliozę oraz kleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Należy możliwie szczelnie okrywać ciało, zakładać odzież w ciemnych kolorach, stosować preparaty przeciw owadom, a po wycieczce dokładnie sprawdzić całe ciało.

W parkach rozrywki czy w parkach wodnych, które są częstym celem podróży rodzin z dziećmi, należy pamiętać, iż nie wszystkie atrakcje są dostępne dla osób z wadami serca. Jazda szybką kolejką górską (roller coaster) może np. wywołać zaburzenia rytmu serca. Aby uniknąć ryzyka, należy czytać zamieszczane obok poszczególnych atrakcji tablice informacyjne.

Autor: Monika Bystrzyńska
Źródło: „Moje dziecko ma wadę serca”
pod red.: prof. E. Malca, dr hab. K. Januszewskiej, M. Pawłowskiej