Strefa dorośliWakacje i podróże

Wybór środka transportu

W zasadzie wszystkie formy transportu są dozwolone, o ile lekarz prowadzący nie wprowadzi wyraźnych zakazów.
Podróżowanie samolotem powinno zostać omówione z kardiologiem, szczególnie w przypadku osób z zaburzeniami rytmu serca i wszczepionymi stymulatorami. Ze względu na to, iż ciśnienie cząstkowe tlenu w kabinie samolotu jest zmniejszone, a oddziaływanie klimatyzacji wysusza powietrze i może w szybkim tempie doprowadzić do niebezpiecznego, zwłaszcza w przypadku siniczych wad serca odwodnienia organizmu, ryzyka zakrzepów, kardiolog może np. poradzić przyjęcie zwiększonej dawki leku przeciwzakrzepowego. Należy unikać wielogodzinnego bezruchu i przyjmować duże ilości płynów w trakcie lotu.

Osoby z wszczepionymi rozrusznikami serca po okazaniu karty identyfikacyjnej stymulatora nie przechodzą na lotnisku przez bramki kontrolne z wykrywaczami metalu, gdyż nie ma stuprocentowej pewności, że urządzenia te nie zakłócą pracy rozrusznika.
Jeśli wybieramy się na wakacje samochodem, pamiętajmy o postojach. Pozostawanie przez dłuższy czas w niezmienionej pozycji prowadzi do zastojów krwi i zwiększa ryzyko powstawania zakrzepów.

Jeśli tylko to możliwe, dobrym wyborem będzie podróż koleją. W przedziale kolejowym pasażerowie mogą swobodnie się poruszać, czego nie zapewnia żaden inny środek transportu. Bardzo wygodna jest też podróż nocą w kolejowym wagonie sypialnym.

Autor: Monika Bystrzyńska
Źródło: „Moje dziecko ma wadę serca”
pod red.: prof. E. Malca, dr hab. K. Januszewskiej, M. Pawłowskiej