Strefa dzieckoKsiążki

 

Bo ja ide do szpitala

 

Bo ja idę do szpitala

Monika Zięba
Wydawnictwo: EZOP Agencja Edytorska, 2010


ISBN 978-83-89133-46-5


Sześcioletni Alek, łoś Tadeusz i mała Patrycja razem będą poznawać obcy szpitaly świat. Terapeutyczna książka Moniki Zięby, która o sprawach najtrudniejszych mówi prostym, zrozumiałym językiem, pozwoli dziecku oswoić strach przed szpitalem, a rodzicom pomoże w rozmowach na te niełatwe tematy.
Polecamy dzieciom w wieku od 4-10 lat.

 

Bede badany ale jak

 

Będę badany, ale jak? Objaśniamy dzieciom badania.

Mechthild Hoehl
Wydawnictwo: Medipage, 2006


ISBN 83-89769-20-4


Książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. W sposób dla nich przystępny przedstawia najczęstsze badania wykonywane u lekarza pediatry lub w szpitalu dziecięcym, od momentu przyjęcia w gabinecie lub szpitalnej izbie przyjęć, aż do ewentualnej operacji.


W grze zamieszczonej na końcu książki dzieci mogą w formie zabawy sprawdzić swoją wiedzę. W tej grze wszyscy zwyciężają: wygraną w tej grze jest zaufanie do ludzi i instytucji, które chcą Wam pomóc.

 

Kiedy jestes chory

 

Kiedy jesteś chory lub leżysz w szpitalu. Poradnik małego pacjenta.

Tom McGrath
Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła, 2004


ISBN 978-83-7168-850-8


Chore dziecko może czuć się opuszczone i samotne. Ta książeczka towarzyszy małym pacjentom, przynosząc im pociechę i wsparcie.

Małe skrzaty, które zamieszkują jej strony, podpowiadają chorym dzieciom wiele pomysłów na dobrą zabawę; radzą, w jaki sposób utrzymać kontakt z rodziną i przyjaciółmi; uczą, jak można pomóc samemu sobie w leczeniu. Książkę tę można przeczytać wspólnie z dzieckiem, któremu pomagamy przetrwać trud choroby i dojść do zdrowia.

 

Jak rumianek

 

Jak rumianek

Anna Czerwińska-Rydel
Wydawnictwo: Bernardinum, 2013


ISBN 978-83-7823-132-5


Każdy z nas boi się szpitala, chociaż wszyscy wiemy, że jest czasem niezbędny. Ratuje zdrowie i życie, a jednak unikamy go jak ognia. Jak oswoić dziecko z chorobą? Co z robić, żeby szpital stał się miejscem przyjaznym? W jaki sposób rozmawiać z najmłodszymi o trudnych sprawach: chorobie, śmierci, lęku? Książka „Jak rumianek" powstała z myślą o dzieciach – tych chorych, które muszą często...

Dla dzieci w wieku 3-10 lat oraz ich rodziców.

 

Szpital to nic strasznego

 

Szpital. To nic strasznego.

Anne Civardi
Wydawnictwo: Book House, 2008


ISBN 978-83-61330-62-2


Seria „To nic strasznego” wprowadza małe dzieci w zaskakujące dla nich sytuacje, które po raz pierwszy będą miały miejsce w ich życiu. Pełne humoru ilustracje zawierają wiele ciekawych, interesujących dla dziecka szczegółów, o których można porozmawiać i wiele się nauczyć. Prosty tekst umożliwi starszym dzieciom samodzielne czytanie książek.

 

Zuzia w szpitalu

 

Zuzia w szpitalu

Liane Schneider
Wydawnictwo: Media Rodzina, 2009


ISBN 978-83-7278-306-6


Zuzia złamała nogę i musi pójść do szpitala. Jak dobrze, że jest z nią mama! Zuzia bardzo szybko przestaje się bać lekarzy, rentgena i pobierania krwi. W szpitalu poznaje nawet nową koleżankę

 

Franklin idzie do szpitala

 


Franklin idzie do szpitala

Paulette Bourgeois et Brenda Clark
Wydawnictwo DEBIT


ISBN 978-83-7167-211-8


Książka w zabawny sposób pokazuje lęk Franklina przed szpitalem i czekająca go operacją. Na przykładzie dzielnego żółwika dzieci dowiadują się wiele o życiu w szpitalu, zabiegach oraz uczą się jak być dzielnymi w takiej sytuacji.
Dla dzieci w wieku od 2-7 lat.

 

Mam przyjaciolke pielegniarke

 

Mam przyjaciółkę pielęgniarkę

Ralf Butschkow

Wydawnictwo Media Rodzina, 2012


ISBN 978-83-72786-27-2


Jak działa izba przyjęć? Co robią pielęgniarki? Dlaczego na sali operacyjnej musi być bezwzględnie czysto? I co to właściwie jest promieniowanie rentgenowskie?

 

Zuzia idzie do lekarza

 

Zuzia idzie do lekarza

Liane Schneider
Wydawnictwo Media Rodzina, 2012


ISBN 978-83-7278-625-8


Zuzia idzie do lekarza. A wcale nie jest chora! Jak wszystkie dzieci, idzie na badania kontrolne. Na początku jest trochę dziwnie, ale potem wizyta u lekarza robi się bardzo ciekawa. Książeczka opowiada o przygodach Zuzi w gabinecie doktora.


Posłuchaj bajki na YouTube

 

 Martynka spadla z roweru

 

Martynka spadła z roweru

Gilbert Delahaye i Marcel Marlier

Wydawnictwa:

Publicat-De Agostini, 2014, ISBN 83-245-2413-4

Podsiedlik-Raniowski i Spółka, 2002, ISBN 83-7212-984-3


Martynka jest książką, którą szczególnie polecamy. Znajduje się w niej bardzo wiele scen analogicznych do tych, z którymi zetknie się dziecko w szpitalu: rentgen, szczegółowe badania lekarskie, pobieranie krwi, usypianie do operacji, jazda łóżkiem szpitalnym, kroplówki oraz kontakt z innymi dziećmi w szpitalu. A wszystko to opowiedziane w sposób bardzo łagodny i pozytywny w znakomitym tłumaczeniu pani Wandy Chotomskiej.

 

Martynka jest chora

 

Martynka jest chora

Gilbert Delahaye

Wydawnictwo: Podsiedlik-Raniowski i Spółka, ISBN 83-7341-435-5

 

 

Chorowitek

 

Chorowitek

Kaluga Agnieszka
Wydawnictwo MUZA S.A., 2014

ISBN 978-8377587676


Jest to opowieść o pewnym bardzo chorowitym chłopcu, który nie chodził do szkoły - choć bardzo tego chciał.

Bajka opowiada o tym, że w takiej sytuacji trudno jest nawiązać prawdziwą przyjaźń. A przede wszystkim o tym, że zawsze warto próbować, bo… podobnie jak inni bohaterowie serii "Poczytajki - Pomagajki": Nieśmiałek, Dokuczalska czy Gadulska, każdy - choć zupełnie inny – jest równie ważny!

 

 

Opowiesci misia Tulisia

 

Opowieści misia Tulisia. Bajki dla chorusków i nie tylko…

Ks. Bogusław Zeman
Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła, 2007

ISBN 978-83-7424-229-5


Książka zawiera 5 opowiadań o dzieciach, które trafiły do pewnego bardzo bajkowego szpitala. Każde z nich przeżywa odrębną historię – jedno boi się zastrzyków, inne bardzo mocno tęskni za rodzicami. Przyjacielem ich wszystkich i „pocieszanką” jest sympatyczny, pluszowy Miś Tuliś (bo można go przytulać). To jego autor uczynił narratorem opowieści. Oprócz misia, dzieci poznają przemiłego Doktorka Humorka i niezastąpioną siostrę Petronelę, którzy opiekują się małymi pacjentami. Zaskakujące zdarzenia, nieprzewidywalne zakończenie każdej z przygód na pewno nie pozwolą się nikomu z Czytelników nudzić.

Ta książka chciałaby pomóc smutnym dzieciom rozchmurzyć buzie i pozwolić im zapomnieć na kilka chwil o przykrościach związanych z chorobą. Dlatego, oprócz pięknie napisanego tekstu, wydawca zadbał o wyjątkowe, plastelinkowe, sympatyczne ilustracje, które wykonała pani Beata Zdęba.

 

Bajki terapeutyczne

 

Bajki terapeutyczne; cz.1 i 2

Maria Molicka
Wydawnictwo Media Rodzina, 1999


Jeżeli chcesz pomóc dziecku w przezwyciężeniu lęku, gdy boi się przedszkola, szpitala, porzucenia, kompromitacji, gdy ciężko przeżywa konflikty w rodzinie lub pierwszy raz zetknęło się ze śmiercią - czytaj mu BAJKI TERAPEUTYCZNE. Rodzice, terapeuci i wychowawcy zaznajomieni ze stosowanymi w bajkach technikami psychologicznymi będą mogli na ich kanwie tworzyć własne opowiadania, które pomogą uodpornić dziecko przed lękiem lub znacznie zmniejszyć jego porażające działanie.

 

Bajki ktore lecza cz.1

 

Bajki które leczą cz.1

Doris Brett
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne sp.z o.o., 2005
ISBN 83-87957-65-8


Książka ta adresowana jest głównie do rodziców. Autorka pokazuje, w jaki sposób możemy pomóc dziecku w rozwiązaniu jego problemów. Kiedy nasze dziecko czegoś się boi lub czymś martwi, a my właściwie nie bardzo wiemy, jak mu pomóc, doskonałym środkiem okazuje się specjalnie skonstruowane opowiadanie. Polecamy w szczególności rozdział 12 - "Pobyt w szpitalu - jak przygotować dziecko do tego doświadczenia".

 

Bajki ktore lecza cz.2

 

Bajki które leczą cz.2

Doris Brett

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne sp.z o.o., 2005
ISBN 83-87957-65-8

 

 

Dlaczego ide do szpitala

 

Dlaczego idę do szpitala? Ilustrowany poradnik dla chorych dzieci.

C. Ciliotta, C. Livingston

Krajowa Agencja Wydawnicza, 1992