Strefa rodzica



Odżywianie i diety w wadach serca

Dieta z MCT i wysokobiałkowa

Porady rodziców

Konieczność zmiany sposobu odżywiania dziecka to dla rodziców nowe wyzwanie. Pierwsze tygodnie często upływają rodzicom na gorączkowych poszukiwaniach, niejednokrotnie chaotycznych działaniach. Efektem tego jest frustracja, poczucie osamotnienia w danej sytuacji, tym bardziej, że opracowania dotyczące diety z zastosowaniem tłuszczów MCT nie są powszechnie dostępne.

Dieta MCT + wysokobiałkowa, wbrew pozorom, nie jest trudną dietą, jeśli zrozumie się sens i mechanizm jej działania. Schemat postępowania dietetycznego zawrzeć można w trzech podstawowych punktach:

  1. Maksymalne odtłuszczenie posiłków dziecka, polegające na ograniczeniu tłuszczów LCT (długołańcuchowych).
  2. Wprowadzenie w miejsce usuniętych z posiłków tłuszczów długołańcuchowych – tłuszczów MCT (średniołańcuchowych).
  3. Wprowadzenie do posiłków większej ilości białka.

 

Nasza rada! Przygotowuj te same posiłki dla całej rodziny, a jedynie w końcowym etapie ich przyrządzania oddziel część przeznaczoną dla dziecka wymagającego specjalnej diety. Dodaj do niej olej MCT, zaś dla pozostałych domowników użyj tradycyjnego tłuszczu.

 
Od czego zacząć?

Na początek wystarczy kartka papieru i coś do pisania.

  1. Przypomnij sobie, co Twoje dziecko najchętniej jada, co najczęściej spożywa na śniadania, obiady, kolacje.
  2. Następnie wynotuj 7 ulubionych lub najczęściej spożywanych posiłków: śniadaniowych, obiadowych, kolacyjnych.
  3. Wypisz składy tych posiłków oraz dodatków potrzebnych do ich przyrządzenia.
  4. Podkreśl wszystkie elementy posiłków, które w swoim składzie zawierają tłuszcz. Pomocne będą tabele przedstawione w pierwszej części opracowania.
  5. Zastanów się, w jaki sposób zamienić niepożądane tłuszcze LCT w zaznaczonych składnikach na tłuszcze MCT.
  6. Poproś o pomoc lekarza i dietetyka – konieczne będzie obliczenie dawkowania tłuszczów MCT dla Twojego dziecka. Tłuszcze MCT muszą być wprowadzane do diety stopniowo.
 
Kanapki tradycyjne
  • Pieczywo – bułki lub chleb nie mogą być pieczone w formie, która uprzednio smarowana jest tłuszczem, zapytaj dostawcę pieczywa, czy w recepturze znajdują się tłuszcze; unikaj pieczywa ziarnistego – ziarna dyni, siemienia czy słonecznika są bogate w tłuszcze LCT.
  • Pieczywa nie można smarować masłem, margaryną, różnego rodzaju gotowymi pastami lub serkami śniadaniowymi; zamiast nich możesz użyć specjalnej margaryny MCT lub rozetrzeć na pieczywie łyżeczkę oleju MCT – sprawdza się w kompozycji z ziołami, czosnkiem i przyprawami.
  • Wyeliminuj żółty ser – można zastąpić go chudym twarogiem lub pastami (patrz: przykładowe przepisy).
  • Wędlina – chude wędliny drobiowe, np. z indyka, ewentualnie chudy schab czy polędwica (po odkrojeniu widocznych części tłuszczu); warto przygotowywać wędliny samemu z pomocą szynkowaru (patrz: przykładowe przepisy).
  • Jajka – ugotowane na twardo, po wydrążeniu żółtek (zawierają tłuszcze LCT).
  • Tuńczyk – w sosie własnym, nie w oleju.
  • Warzywa kanapkowe – bez ograniczeń.
 
Zupy
  • Zupy przyrządzamy według tradycyjnych przepisów, zmieniając ich bazę tłuszczową (patrz: przykładowe przepisy).
  • Zabielanie zup  ̶  nie można zabielać zup śmietaną, jest zbyt tłusta. Można natomiast użyć chudego jogurtu, chudej maślanki. Jogurt dosyć szybko rozwarstwia się w zupie, aby tego uniknąć, należy zdjąć zupę z ognia, odczekać kilka minut i dopiero wtedy zabielić ją jogurtem rozprowadzonym we wrzątku lub odrobinie gorącej zupy, nie gotować.
  • Dodatki do zup  ̶  należy unikać dodatku tłustych, wielojajecznych makaronów. Można używać makaronów bez jajek, makaronów przygotowanych samodzielnie na bazie białka jaja, kasz, ryżu, ziemniaków.
 
Gotowane warzywa
  • Gotowane warzywa, np. kapustę czerwoną, białą czy kiszoną, gotowaną marchew z groszkiem, buraczki, przygotowujemy w tradycyjny sposób, ale zamiast użyć masła lub zwykłego oleju do uszlachetnienia dania, dodajemy pod koniec gotowania lub bezpośrednio po nim olej MCT.
 
Ziemniaki i tłuszcz
  • Należy zrezygnować z dodawania do ziemniaków masła i śmietany, czyli tradycyjnego purée. Aby ziemniaki nie były suche, można podawać je z sosami mięsno-warzywnymi lub przygotować purée z pomocą oleju MCT czy chudego jogurtu. Olej MCT jest w purée niewyczuwalny, można odmienić smak ziemniaków dodając do nich przyprawy do ziemniaków – gotowe mieszanki ziół.
  • Należy unikać frytek, nawet tych przeznaczonych do pieczenia w piekarniku, gdyż są one nasączone tłuszczem na etapie produkcji.
 
Produkty gotowe

W miarę możliwości należy przygotowywać posiłki samemu, ograniczając wykorzystanie produktów gotowych czy półproduktów. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy musimy kupić gotowy posiłek, przekąskę, zaopatrzyć dziecko na wycieczkę szkolną, itd. UWAGA! Kupując produkty gotowe należy uważnie czytać ich etykiety.

  • Pierogi ruskie i owocowe – niektóre firmy oferują produkty mrożone o niskiej zawartości tłuszczu, poniżej 2%  ̶  można mieć je w pogotowiu i wykorzystać, gdy z różnych przyczyn nie udało się nam przygotować ciepłego posiłku.
  • Dania gotowe mrożone na bazie warzyw (bez dodatku tłuszczu).
  • Batoniki Frupp – z owoców liofilizowanych (0,9 g tłuszczu/100 g produktu).
  • Pierniczki z lukrem (nie w czekoladzie) – produkty niektórych firm mają w składzie niewielkie ilości tłuszczu, poniżej 2% (np. firmy Kopernik i pierniczki dostępne w sieci sklepów Biedronka).
  • Galaretki w cukrze (nie w czekoladzie).
  • Musy owocowe w słoiczkach i tubkach.
  • Chrupki kukurydziane i ryżowe.
  • Budynie (przyrządzone na chudym mleku lub mleku roślinnym), kisiele, galaretki.
  • Owoce liofilizowane dodawane do mieszanek musli.
  • Ekspandowane ziarna: ryżu, pszenicy, kaszy jaglanej.

 

 

Knedle z truskawkamiKnedle z truskawkami JAWO

 

Danie wloskieDanie włoskie z warzywami, ryżem
i kawałkami kurczaka HORTEX

 

Batonik FruppBatonik Frupp CELIKO
Pierniki uszatkiPierniki Uszatki KOPERNIK

 

Autor: Karolina Remiasz-Konefał