Strefa rodzica



Odżywianie i diety w wadach serca

Dieta z MCT i wysokobiałkowa

Większość dzieci i dorosłych po operacjach kardiochirurgicznych wrodzonych wad serca nie wymaga stosowania diety ograniczającej spożycie tłuszczów w pożywieniu.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których może być konieczna zmiana diety (na krótszy lub dłuższy okres), polegająca na częściowym lub prawie całkowitym wyeliminowaniu spożywanych tłuszczów długołańcuchowych (LCT) z jednoczesnym suplementowaniem diety dodatkiem tłuszczów średniołańcuchowych (MCT).

Dotyczyć to może następujących powikłań:

  1. Zespołu utraty białek do przewodu pokarmowego (PLE)  ̶  choroby manifestującej się obrzękami, przesiekami do jam surowiczych, zaburzeniami ze strony układu pokarmowego oraz powolną utratą białek przez stolec (4-11% pacjentów z krążeniem Fontana).
  2. Plastycznego zapalenia oskrzeli (PB)  ̶  wyjątkowo rzadkiej choroby prowadzącej do upośledzenia drożności dróg oddechowych i niewydolności oddechowej na skutek tworzących się w oskrzelach odlewów białkowych.
  3. Gromadzenia chłonki w jamie opłucnej po operacji kardiochirurgicznej (1-3% przypadków).

Dieta z MCT jest jedną z metod z wyboru stosowanych w leczeniu powyższych powikłań i powinna być wprowadzana wyłącznie na zlecenie lekarza.

W przypadku chorujących na PLE zalecana jest równoczesna dieta wysokobiałkowa (od 1,5 do 3,0 gramów białka na kilogram masy ciała na dobę), która pozwala na częściowe uzupełnienie utraconego przez organizm białka.

Autor: Małgorzata Pawłowska
Konsultacja medyczna: dr hab. med. Katarzyna Januszewska

Zobacz też: