Strefa rodzica



Opieka pooperacyjna

Dziecko na OIOM-ie

Dziecko na IT

A. Czujnik pulsoksymetru B. Elektrody EKG C. Cewnik centralny D. Rurka intubacyjna E. Cewnik w pęcherzu moczowym F. Cewnik w tętnicy promieniowej do pomiaru ciśnienia tętniczego G. Dren w klatce piersiowej H. Sonda żołądkowa

 

W dobie operacji dzieci nie są karmione. Podawanie pokarmów przez sondę lub karmienie doustne rozpoczyna się zazwyczaj w 1.–3. dobie po operacji. Wtedy należy się dowiedzieć, jak można dostarczać na oddział pokarm matki, a także poinformować lekarzy prowadzących o ewentualnych alergiach pokarmowych, stosowanych specjalnych dietach (tzw. eliminacyjnych), czy też zwyczajach żywieniowych dziecka.

Okres leczenia na oddziale intensywnej opieki medycznej jest różny i zależy od stanu dziecka przed operacją, jego wieku, rodzaju wady, przebiegu i rodzaju wykonanej operacji, procesu gojenia i wystąpienia powikłań pooperacyjnych. Stan dziecka nawet po udanym zabiegu kardiochirurgicznym należy zawsze określać jako poważny, zwłaszcza w pierwszych dniach po operacji, z uwagi zarówno na sam rodzaj zabiegu, jak i grożące powikłania.

Autor: dr hab. Katarzyna Januszewska
Źródło: „Moje dziecko ma wadę serca”
pod red.: prof. E. Malca, dr hab. K. Januszewskiej, M. Pawłowskiej