Strefa rodzica



Przed przyjęciem do szpitala

Dzień przyjęcia do szpitala

W dniu przyjęcia rodzice wraz z dzieckiem powinni stawić się w szpitalu o ustalonej godzinie. Koniecznie należy zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka wraz z kartą szczepień, skierowanie do szpitala, a w przypadku leczenia za granicą również paszport dziecka. Warto wziąć również leki, które były przez dziecko regularnie przyjmowane.

Dziecko powinno posiadać torbę zawierającą dodatkową, wygodną odzież na zmianę: piżamę lub śpiochy, dres, szlafrok, kapcie i klapki pod prysznic. Dodatkowo należy spakować dziecku przybory toaletowe, ręczniki, ewentualnie jednorazowe pieluchy.

Rodzice powinni też pamiętać o ulubionej maskotce dziecka, wypranej tuż przed zgłoszeniem się do szpitala, a w przypadku niemowląt i małych dzieci – ulubionej butelce i smoczku. Dzieciom starszym warto zabrać przybory do pisania i rysowania, zeszyty i podręczniki szkolne, a także odtwarzacz CD/DVD z ulubionymi nagraniami, przenośny komputer, zdjęcia bliskich osób, gry i zabawki.

Szpital zabawki

Zakres rzeczy osobistych, które dziecko może mieć przy sobie w konkretnym oddziale szpitalnym, zależny jest od regulaminu danego oddziału; rodzice powinni uprzednio dokładnie się z nim zapoznać, sprawdzając, w co można dziecko wyposażyć. Należy pamiętać, że personel oddziału zwykle nie bierze odpowiedzialności za rzeczy pozostawione w szpitalu. Dla starszych dzieci bardzo ważnym aspektem poczucia bezpieczeństwa jest możliwość posiadania telefonu komórkowego. Na większości oddziałów (z wyjątkiem oddziału intensywnej terapii) nie ma zakazu korzystania z telefonu komórkowego przez pacjentów, należy się jednak wcześniej o tym upewnić.  

 

Autorzy: dr hab. Katarzyna Januszewska, Edyta Paradzińska, Małgorzata Pawłowska
Źródło: „Moje dziecko ma wadę serca”
pod red.: prof. E. Malca, dr hab. K. Januszewskiej, M. Pawłowskiej