Strefa rodzica



Opieka pooperacyjna

Oddział Intensywnej Opieki Medycznej (OIOM)

Po zakończeniu operacji dziecko przewożone jest na oddział intensywnej opieki medycznej (intensywnej terapii). Najczęściej pozostaje pod wpływem działania leków znieczulających w stanie głębokiego snu, nie czuje bólu, nie oddycha samodzielnie (jest podłączone do respiratora) i nadal wymaga ścisłego monitorowania.

Wyposażenie oddziału intensywnej opieki medycznej umożliwia kontynuację prowadzenia sztucznej wentylacji oraz monitorowanie wszystkich ważnych dla życia funkcji organizmu. Monitorowanie, czyli odbiór, analiza i zapis danych obejmuje podstawowe parametry życiowe pacjenta, takie jak: ciśnienie tętnicze, ośrodkowe ciśnienie żylne (ciśnienie w prawym przedsionku), saturację (wysycenie tlenem krwi), temperaturę ciała i EKG. Wszystkie te dane są przedstawiane na monitorach zlokalizowanych przy łóżeczkach dzieci. Najważniejszą rolę odgrywa jednak obserwacja dziecka przez specjalnie wyszkolone pielęgniarki i lekarzy. Leczenie na oddziale intensywnej opieki medycznej jest kompleksowe: prowadzą je kardiochirurdzy, kardiolodzy, anestezjolodzy i pediatrzy.

Gdy dziecko wybudzi się całkowicie ze znieczulenia, zaczyna samodzielnie oddychać i, jeżeli funkcja serca jest prawidłowa, można podjąć decyzję o odłączeniu od respiratora – ekstubacji. Następuje to zazwyczaj w dniu operacji lub w pierwszej dobie po operacji, ale okres wspomagania oddechu może trwać znacznie dłużej (w przypadku mniejszych dzieci oraz bardziej skomplikowanych wad), co nie musi wcale oznaczać wystąpienia powikłań.

Noworodki i niemowlęta leżą zazwyczaj w inkubatorach (otwartych lub zamkniętych) – urządzeniach, które utrzymują odpowiednią temperaturę w otoczeniu dziecka. Większe dzieci leżą w normalnych łóżeczkach.

Autor: dr hab. Katarzyna Januszewska
Źródło: „Moje dziecko ma wadę serca”
pod red.: prof. E. Malca, dr hab. K. Januszewskiej, M. Pawłowskiej