Strefa rodzica



Powrót do domu

W jaki sposób postępować z raną po operacji?

  1. Po usunięciu przez lekarzy opatrunku przemywaj ranę raz dziennie przy użyciu wody i mydła, bardzo dobrze sprawdza się szare mydło typu „biały jeleń".
  2. Dokładniej osuszaj bliznę po myciu.
  3. Codziennie oceniaj bliznę pod kątem niepokojących objawów takich jak:
    • zaczerwienienie
    • obrzęk
    • sączenie się treści surowiczej, ropnej lub krwistej
      (W przypadku wystąpienia któregokolwiek z w/w objawów skontaktuj się z lekarzem)
  4. Nie uciskaj, nie dotykaj, nie manipuluj w okolicach rany pooperacyjnej.
  5. W okresie 4 tygodni po zabiegu nie używaj żadnych kremów, pudrów, oliwek ani innych specyfików kosmetycznych na bliznę pooperacyjną.
  6. W okresie 4 tygodni po zabiegu dziecko nie powinno brać kąpieli, podczas których rana pozostaje zanurzona w wodzie, nie powinno również korzystać z basenu i innych zbiorników wodnych.
  7. W okresie pierwszego miesiąca po operacji staraj się nie podnosić dziecka chwytając je „pod pachy" oraz unosić do góry jego ręce – może to powodować ból w związku z naciąganiem się skóry na klatce piersiowej; staraj się podnosić dziecko podtrzymując je jedną ręką z boku klatki piersiowej, drugą pod pośladkami.
  8. W okresie roku po zabiegu operacyjnym chroń bliznę przed działaniem promieni słonecznych, jest ona w tym czasie bardzo podatna na poparzenia; w okresie pierwszych 6 miesięcy powinna być chroniona pod koszulką, w czasie kolejnych 6 miesięcy dobrze zabezpieczona kremem z filtrem chroniącym przed promieniami słonecznymi.
Źródło: Broszura informacyjna Fundacji na rzecz dzieci z wadami serca "Cor Infantis"
pt. "Powrót dziecka do domu po operacji - co każdy rodzic wiedzieć powinien."