Strefa rodzica



Wakacje i podróże

Wybór celu i terminu podroży

Na odpoczynek w górach i na narty należy wybrać tereny położone do wysokości 1.500–2.000 m n.p.m., gdyż ciśnienie cząstkowe tlenu powyżej 2.000 m n.p.m. spada. Mniejsza koncentracja tlenu we wdychanym powietrzu uruchamia mechanizmy kompensacyjne w organizmie, które powodują zagęszczenie krwi i obniżenie sprawności fizycznej dziecka.

Wakacje i podroze 2
Dzieci z wadami serca mogą aktywnie wypoczywać w niższych partiach gór
 

Ponieważ dzieci z wadami serca z reguły szybko marzną, nie powinny spędzać wielu godzin na zabawach na zewnątrz, gdy temperatury są bardzo niskie. Pobyt na świeżym powietrzu zimą powinien być przeplatany odpoczynkami w ogrzewanych pomieszczeniach i odpowiednimi ciepłymi posiłkami.

Wyjazd letnią porą powinien być zaplanowany tak, aby unikać zbyt wysokich temperatur. Upały nawet u zdrowych ludzi doprowadzają w szybkim tempie do przeciążenia krążenia, zmęczenia i odwodnienia organizmu (organizm poci się, chcąc się ochłodzić i traci wodę wraz z elektrolitami).

Dzieci czerpią wiele korzyści z letnich pobytów nad morzem, nie tylko dlatego, że oddają się swoim ulubionym zabawom na plaży. Klimat nad morzem buduje ich odporność, powietrze zawiera jod oraz inne składniki wody morskiej, łagodzące objawy alergii oddechowych, astmy i innych schorzeń oskrzelowych. Pamiętać trzeba tylko, że dla dziecka z wadą serca optymalny termin podróży nad morze do krajów z tak zwaną gwarancją słonecznej pogody to czas poza sezonem wakacyjnym. Od czerwca do sierpnia lepszym miejscem będzie plaża np. nad Morzem Bałtyckim lub Morzem Północnym.

Wakacje i podroze 3

Pobyt nad morzem to doskonała forma wypoczynku dla dzieci z wadami serca

Ponieważ gorących dni nie da się całkowicie uniknąć, w podróży szczególnie nie wolno zapomnieć o zasadach radzenia sobie z upałem, takich jak: spędzanie czasu w miejscach zacienionych, kiedy słońce jest najwyżej na horyzoncie, picie odpowiednich ilości wody mineralnej, by uzupełniać w organizmie wodę i elektrolity, stosowanie okrycia głowy i okularów słonecznych oraz unikanie długotrwałego nasłonecznienia.

Podczas wakacyjnych spacerów w lesie należy szczególnie uważać na kleszcze i zadbać o właściwe ubranie, gdyż kleszcze mogą przenosić wiele chorób, m.in. boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Należy możliwie szczelnie okrywać ciało, zakładać odzież w ciemnych kolorach, stosować preparaty przeciw owadom, a po wycieczce dokładnie sprawdzić całe ciało.

Wakacje i podroze 4

W trakcie upałów dziecko z wadą serca powinno pić dużo wody i przebywać w miejscach zacienionych

W parkach rozrywki czy w parkach wodnych, które są częstym celem podróży rodzin z dziećmi, należy pamiętać, iż nie wszystkie atrakcje są dostępne dla dzieci z wadami serca. Jazda szybką kolejką górską (roller coaster) może np. wywołać zaburzenia rytmu serca. Aby uniknąć ryzyka, należy czytać zamieszczane obok poszczególnych atrakcji tablice informacyjne.

Autor: Monika Bystrzyńska
Źródło: „Moje dziecko ma wadę serca”
pod red.: prof. E. Malca, dr hab. K. Januszewskiej, M. Pawłowskiej